Kantabria

Santillana del Mar – miasto trzech kłamstw

29 sierpnia 2017
Museo Y Fundación Jesús Otero

Santillana del Mar -kłamstwa znajdują się w nazwie miasteczka. Nie jest one ani święte (hiszp. santa), ani nie leży na płaskim terenie (llana), ani nie ma dostępu do morza (del mar). Dotrzeć można tutaj autobusem odchodzącym z Santander z  dworca Estatdio de Autobuses,  trasa ok. 26 km.

Średniowieczna znakomicie zachowana „pralnia publiczna”

Średniowieczno-renesansowe urokliwe małe miasteczko, przyciąga tłumy turystów. Cała zabudowa miasta stanowią zabytkowe budowle, które podziwiamy spacerując wąskimi brukowanymi uliczkami. Głównym, bardzo dobrze zachowanym zabytkiem jest romański kościół Colegiata de Santa Juliana (XII w). We wnętrzu znajduje się grobowiec męczennicy św. Juliany (od jej imienia pochodzi właśnie nazwa miasta Santillana – to zdrobnieniem od imienia).  W mieście znajduje się także XII wieczny krużganek  oraz kilka muzeów (Musei Diocesano, Museo de la tortura). Znajduje się tu także restauracje, sporo sklepów z pamiątkami , można spróbować tu także tradycyjnego sernika serwowanego ze szklaną mleka. Można przywieźć stąd bardzo dobre czekolady w przeróżnych smakach, cydr, sernik, wyroby porcelanowe.

Wąskie uliczki miasteczka Santillana del Mar 
Torre del Merino- wieża jeden z najstarszych budynków w mieście

Będąc tutaj trzeba ruszyć w dalszą trasę w stronę Zatoki Biskajskiej do miasta Comillas.

Ciekawostka:

Święta Juliana żyła w III w. w Nikomedii (obecnie Izmit w Turcji). Jako jedyna w rodzinie przyjęła chrześcijaństwo. Wbrew woli ojca nie chciała wyjść za mąż za poganina. Wtedy jej ojciec wydał ją na tortury i sąd: została ścięta w 305 roku n.e. Jest przedstawiana jest w długiej szacie z diabłem w łańcuchach u stóp.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: