Kantabria

Santander – stolica Kantabrii

29 sierpnia 2017
Santander zatoka

Santander- niegdyś ulubione miejsce odpoczynku królów Hiszpanii oraz majętnych mieszkańców Hiszpanii. Obecnie nadmorski kurort stał się dostępny także dla mniej  zamożnych turystów.  Pięknie położone plaże nad zatoką Biskajską i znakomite restauracje uhonorowane gwiazdką Michelin. Przygotować musimy się jedynie na dość umiarkowaną  pogodę, która nie zawsze sprzyja plażowaniu, z racji dużej ilości opadów.

Miasto posiada ciekawą historię,  w 1893 r.  miasto zostało odbudowane po wybuchu w porcie frachtowca przewożącego dynamit (zginęło 590 osób), następnie w 1941 r. pożar strawił większość zabytkowej starówki.

Co warto zobaczyć w Santander?

Dwupoziomowa katedra Nuestra Señora de la Asunción

Katedra Nuestra Señora de la Asunción

Świątynia w stylu gotyckim. Dolna jej część powstała w XII wieku, natomiast górna została dobudowana II wieki później Warto zobaczyć także dziedziniec z krużgankami, z fontanną oraz małym ogrodem.

Palacio de la Magdalena

Główną atrakcją miasta jest Pałac Magdaleny, który  dawniej służył jako miejsce letniego wypoczynku rodziny królewskiej.  Jego budowa była nadzorowana przez znanych architektów Javiera Gonzáleza de Riancho i Gonzala Bringasa Vege.  W otoczeniu pałacu znajduje się zadbany ogród, plaża oraz małe zoo z pingwinami, fokami oraz lwami morskimi. Pałac znajduje się na niewielkim wzniesieniu, toteż ze szczytu obserwować możemy piękny widok na zatokę Biskajską oraz imponujące promy wypływające z portu. W pobliżu znajduje się także miejsce, w którym odbywają się festiwale muzyczne.

pinchos w Casa Lita

Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić jest restauracja Casa Lita (miejsce to znajduje się w przewodniku Michelin). Przekąsimy tutaj małe bardzo różnorodne kanapeczki często z owocami morzami podawane na ciepło bądź na zimno, zwane pinchos.

Koszt to  2,5 Euro, jeżeli zdecydujemy się na obsługę kelnerską i stolik na zewnątrz wtedy zapłacimy więcej. Miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów, ale samo składanie zamówienia przebiega bardzo sprawnie wiec można tu szybko coś przekąsić.

Raquero

Po szybkim posiłku warto przespacerować się wzdłuż portu, gdzie przy klubie jachtowym znajduje się pomnik Monumento a Los Raqueros. „Raquero” tak  nazywano biedne dzieci, które pod koniec XIX i na początku XX w. odwiedzały port w Santander, aby zarabiać na życie. Dzieci nurkowały w morzu, aby usunąć monety, które załoga statków lub ciekawskich z doków, rzuciła do wody, aby mieć trochę zabawy. Rzeźby są bardzo realistyczne, a wokół nich prawie zawsze jest dużo.

Kolejny punkt to Centro Botín jest to nowoczesny budynek muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej. W budynku znajduje się sklep z pamiątkami muzeum oraz dość droga restauracja. Na dachu budynku znajduje się punkt widokowy na promenadę wzdłuż zatoki oraz na budynek pierwszego  nadal funkcjonującego banku Santander.

Pierwsza siedziba banku Santander- nadal podejmowane są tutaj strategiczne decyzje
Promenada wzdłuż zatoki oraz stary dźwig (symbol tradycji portowej miasta z 1900 roku)

Odwiedzić należy także małe średniowieczne miasteczka w pobliżu Santander, Comillas oraz Santillana del Mar

 

Ciekawostki:

plan linii autobusowych

Podróżując komunikacją miejską, płaci się jedną cenę niezależnie od ilości przystanków, bilet można kupić u kierowcy bądź zakupić kartę TARCHETTA w kioskach Tabacos Timbre, na którą ładujemy bilet (minimalna kwota 6 euro). Przy posiadanej karcie przejazdy są tańsze i kosztują około 0,60 Euro.

Bilet zbliża się do czytnika przy kierowcy. Zasadą jest, że wchodzimy tylko drzwiami od kierowcy, a wychodzimy drzwiami w dalszej części autobusu. Autobusy w sezonie wakacyjnym są dość ciasne i podróżuje nimi bardzo dużo starszych ludzi.

W mieście znajduje się stadion Estadio El Sardinero, na którym występuje Racing Santander (obecnie Segunda División B.) Sytuacja finansowa klubu jest jednak dość trudna, widać to niestety  po stanie, w jakim znajduje się  stadion.

Miasto posiada ciekawą historię,  w 1893 r.  miasto zostało odbudowane po wybuchu w porcie frachtowca przewożącego dynamit (zginęło 590 osób), następnie w 1941 r. pożar strawił większość zabytkowej starówki.

W niedziele wszystkie sklepy są zamknięte, także duże markety, w pozostałe dni bardzo rożnie np. od 9 do 14 i od 17 do 21

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: