Kraj Basków

Język Baskijski- najstarszy język w Europie

10 lutego 2018

Język baskijski, mimo wielu lat badań nad jego pochodzeniem, wciąż pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych języków świata. Jedynym co wiadomo na pewno, jest fakt, że euskara (Baskowie tak nazywają swój język) jest najstarszym językiem w Europie. Niektórzy lingwiści twierdzą, że może wywodzić się nawet bezpośrednio z mowy neandertalczyków.

Baskijski zawiera wprawdzie liczne zapożyczenia m.in. z łaciny, hiszpańskiego, czy francuskiego, ale na próżno oczekiwać, że zrozumiemy z niego choćby niezbędne do komunikacji minimum, biegle władając którymś z ww. języków. Najlepszym przykładem potwierdzającym tę tezę jest nazewnictwo miast w Kraju Basków (bask. Euskadi). Zwykle w przypadku nazw własnych, różnice między językami nie są na tyle duże, żeby nie można było choćby skojarzyć tych nazw (np. Warszawa – Varsovia – Warsaw). Ale nie u Basków. Jednym z nielicznych miast, którego nazwa jest niemal identyczna w jęz. hiszpańskim i baskijskim jest Bilbao (bask. Bilbo). Hiszpańskie Saint Tropez czyli San Sebastian w języku baskijskim jest nazywane Donostią! Jeśli nie znamy tych nazw – nie sposób nic wywnioskować. Na szczęście tablice z nazwami miast są w Kraju Basków zawsze również po hiszpańsku;).

Kilka informacji od strony językoznawczej. Baskijski jest językiem aglutynacyjnym, to znaczy do budowy słów stosujemy afiksy, które pełnią określoną rolę gramatyczną (zazwyczaj każdy afiks pełni tylko jedną funkcję). Skutkuje to tym, że słowa w jęz. Basków często są bardzo długie. Warto wspomnieć, że baskijski nie należy do żadnej grupy językowej – jest językiem izolowanym.

tutaj znajdziesz kilka zasad związanych z wymową

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: