Kraj Basków

Gaztelugatxe- niedostępny zamek

9 listopada 2017

Mała wysepka Gaztelugatxe , położona w odległości 30 km od miasta Bilbao – obowiązkowy punkt turystyczny, zapewniający niezapomniane wrażenia.

Dotrzeć można tutaj autobusem, który odchodzi z Bilbao, z Plaza Moyua w kierunku miasta Bakio (numer autobusu: A3517).  Z przystanku należy kierować się w stronę restauracji, z której rozpoczyna się szlak w stronę Gaztelugatxe. (trasa około 1,5 km).

Proponuje wyposażyć się w butelkę zimnego napoju, ponieważ zejście do podnóża wyspy oraz podejście pod górę jest dość strome, a w połączeniu z letnimi temperaturami wyprawa może niektórym sprawić pewne trudności.

Z języka baskijskiego gaztelu= zamek, gaitz= zły, trudny, co łącznie można tłumaczyć jako Gaztelugatxe – „trudny do zdobycia zamek”.

Wyspa połączona jest z lądem solidnym mostem skalnym, a na szczyt prowadzą schody (231 schodków, bądź jak podają inne źródła 229 lub 237 schodki).

Na szczycie znajduje się kaplica wybudowana przez zakon Templariuszy w X wieku poświęcona Janowi Chrzcicielowi (San Juan de Gaztelugatxe). Legenda głosi ze na szczycie należy 3 krotnie zadzwonić dzwonem i pomyśleć życzenie. W kaplicy składane są przez żeglarzy dary w podzięce za uratowanie z rozbitych okrętów. Natomiast pod fundamentami kaplicy znajdują się szczątki ludzkie pochodzące ze średniowiecza. Wysepka w swojej historii przeżyła kilka napaści, bitew morskich oraz pożarów.

Skaliste podłoże wyspy narażone jest na nieustanną erozję, stąd niesamowite tunele, łuki oraz jaskinie. Obok znajduje się także wysepka Aketx, będącą rezerwatem dla wielu rzadko występujących ptaków wodnych.

Miejsce to przyciąga turystów nie tylko z uwagi na swoje piękne widoki, wyspa posłużyła w serialu Gra o tron jako twierdza rodu Targaryenów- Smocza Skała. Według statystyk tylko w jednym miesiącu wakacyjnym miejsce to potrafi odwiedzić łącznie 75 tys. osób. Serial emitowany przez HBO sprawił, że liczba turystów stale rośnie, rozważane jest nawet wprowadzenie dziennych limitów odwiedzin. Tutaj fragment filmu Gra o Tron 

W drodze powrotnej, będąc w pobliżu restauracji warto pieszo zejść  w kierunku miasta Bakio, gdzie odpocząć można na urokliwej plaży.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: