Galicja

Islas Cies- rajskie plaże

5 czerwca 2019

Islas Cies, czyli biały niesamowicie czysty piasek, krystalicznie czysta, turkusowa woda, urokliwe widoki. Kolejna atrakcja Galicji znajduje się na Oceanie Atlantyckim w odległości 15 km drogą morską od Vigo.

Islas Cies, (Illas Cíes) wchodzą w skład Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji programu Natura 2000, są obszarem specjalnej ochrony ptaków. Na wyspie znajduje się 9 plaż, a jedna z nich (plaża Rodas) została wybrana najpiękniejszą na świecie według brytyjskiego dziennika The Guardian (2007)

JAK DOTRZEĆ NA ISLAS CIES?

Promy kursują codziennie od czerwca do końca września. Bilety można kupić w porcie Vigo (w szczycie sezonu bilety bezpiecznie kupić z  2 dniowym wyprzedzeniem), konieczny jest dowód osobisty). Bilety można również kupić przez internet (konieczna jest karta kredytowa). Koszt biletu wynosi około 18 euro za osobę w dwie strony. Liczba biletów jest ograniczona do 2 tys. dziennie  (w celu ochrony ekosystemu Islas Cies). Kurs promem trwa około 45 minut, rejs przebiega bardzo sprawnie (trzeba stawić się punktualnie). Ostatnie kursy powrotne kończą się około godziny 20. Rezerwacji można dokonać na stronach:

www.mardeons.com/ 

www.crucerosriasbaixas.com

www.piratasdenabia.com

REZERWAT PRZYRODY

Wyspę zamieszkuje 22 tys. par mew romańskich  (Larus michahellis michahellis). Jest  to największa kolonia tego gatunku na świecie. Na Cies zaobserwować można cały proces rozwoju mew (młode mają wyraźnie ciemniejsze  upierzenie). Ptaki przyzwyczajone są do obecności turystów, przelatują nisko nad głowami obserwując nas czy przypadkiem nie wyciągamy czegoś do jedzenia. Jednak dokarmianie ptaków jest surowo zabronione i grożą za to wysokie mandaty.

Także strefa podwodna która otacza wyspę stanowi jedne z najbogatszych ekosystemów Galicji, a w szczególności las brunatnych alg. Wśród skał zaobserwować możemy  jeżowce oraz małże. Jeżeli dopisze nam szczęście zobaczymy odwiedzające wody Cies delfiny, wieloryby i żółwie morskie.

CO NA WYSPIE?

Najpopularniejszą plażą, którą dostrzeżemy już z promu zbliżając się do Cies jest nagrodzona (o czym pisałem wcześniej) największa plaża Rodas. Na uwagę zasługuje również mniejszą i spokojniejsza  plaża dla nudystów Figuieira, ale uwaga woda w Ocenie jest zimna.

Czas na wyspie możemy spędzić aktywnie, na wyspie znajdują się cztery trasy spacerowe, a dwie z nich prowadzą na wzniesienia na których znajdują się latarnie morskie. Najwyższe wzniesienie archipelagu to Alto de Cies (197m). Niewiele niższe jest wzniesienie Monte Aguia (182m)). Na wyspie znajduję się również kemping, gdzie chętni mogą zatrzymać się na dłużej. Tutaj więcej informacji  

Na wyspach oprócz campingu znajdują się dwie restauracje. Jedna z nich koło przystani promowej, druga przy campingu.

Przed dotarciem na wyspy Cíes warto zaopatrzyć się we własny prowiant (w restauracjach nie zawsze znajdziemy wolny stolik), wodę, ręcznik do plażowania oraz w wygodne obuwie.

DEGRADACJA

Mimo, że jest to teren parku Narodowego, wody Oceanu są narażone na liczne zanieczyszczenie głownie za sprawą  szlaku handlowego wytyczonego w kierunku  portu w Vigo.

Ruch tankowców u wybrzeża Galicji  jest źródłem zanieczyszczeń głownie ze względu na nieodpowiedzialne i nieprawidłowe czyszczenie zbiorników statków. Natomiast  często występująca na tych wodach gwałtowna pogoda przyczyniła się do wielu wypadków i zatonięć  dużych tankowców co również wpłynęło na  ekosystem tej pięknej wyspy.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: